magyar english
Helyszín
Megye:
Település:
Időpont:
Időtartam:
Ingyenes:
Típus:
Kulcsszó:
A fenti szempontok közül legalább egy megadása kötelező.
Természetvédelmi Őrszolgálat
 Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata
 
 
Polgári természetőr jelvény
Facebook

Az Aggteleki Nemzeti Park a Facebookon!

 
Natura 2000 területek fenntartási tervei

  NATURA 2000 TERÜLETEK FENNTARTÁSI TERVEI
 
A pályázatot támogatta:






 
Natura2000 bejelentő lap
Gazdálkodók figyelmébe!
 
A Natura2000 területek esetén  kaszálás tervezett időpontját a tevékenység megkezdése előtt legalább 5 munkanappal korábban be kell jelenteni az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságnál:
 
 
 
Közadatkereső
Kérdőív
Melyik legszebb látogatható barlang az Aggteleki Nemzeti Parkban?
Baradla-barlang
Vass Imre-barlang
Meteor-barlang
Rákóczi-barlang
Béke-barlang
Kossuth-barlang
Nem tudom, még nem láttam mindegyiket...
»
 


Vörös-tói túra - Baradla-barlang

N48°28,3359´ E020°32,3398´

Barlangbejáratok a GoogleEath--n! Barlangbejáratok a Google Earth térképén >>>

Bejelentkezés: Vörös-tói barlangpénztár, Tel.: 48/350-037 begin_of_the_skype_highlighting              48/350-037      end_of_the_skype_highlighting, 48/350-048 begin_of_the_skype_highlighting              48/350-048      end_of_the_skype_highlighting

Jegyek a Baradla-barlang vörös-tói jegypénztárában válthatók, amely a Jósvafő-Aggtelek között található.
(Gömör-kártya elfogadóhely!)

 A megváltott belépő érvényes a Baradla-barlang jósvafői kijáratánál található
Kessler Hubert emlékház kiállítására!
 

Általános információ:
TOURINFORM-Aggtelek
3759 Aggtelek, Baradla oldal 3. Tel.: 48/503-000 begin_of_the_skype_highlighting              48/503-000      end_of_the_skype_highlighting Fax: 48/503-002
E-mail:  
aggtelek@tourinform.hu 

a barlang hőmérséklete: 10.5-11,0 oC
relatív páratartalom:  95-100% 

A mintegy 25 km-es Baradla- barlang nem csak az aggteleki szakaszán látogatható. Az "Aggteleki Cseppkőbarlang" vagyis az aggteleki rész mellett a főág Vörös-tó-Jósvafő közötti kb. 2,3 km hosszúságú, kiépített  szakasza is nyitott a látogatók számára. Hatalmas méretei, változatosképződményei mellett külön érdekessége ennek a barlangrésznek, hogy ez a világ leghosszab villanyvilágítással, kiépített járdákkal bíró idegenforgalmi barlangja. A 2005-ben a felújítást követően átadott Vöröstói barlangrész korszerű, gondosan megtervezett világító rendszerével azok számára is új élményt nyújt, akik már korában megtekintették ezt a különleges adotságokkal rendelkező részét a Baradlának

A túra útvonala a Styx-patak medre mentén halad, érintve hazánk legmagasabb állócseppkövét, a 19 m magas Csillagvizsgálót, valamint a barlang legnagyobb termét, az ún. Óriások-termét, ahol rövid zenehallgatásra is sor kerül.
A túra során kb. 2 órás, 2,3 km-es sétát tesznek a látogatók a Baradla-barlang 2005 év közepén átadott új fogadóközpontjától az ún. vörös-tói bejáratától a jósvafői kijáratig.

A jelzettektől eltérő időpontban, a forgalom függvényében indul a túra.

A barlang kijárat mellett található a helyi specialitásokat is kínáló Tengerszem Étterem amelynek teraszáról látható kis völgyben, a Tengerszem-tó mellett elsétálva néhány perc alatt elérhető Jósvafő község, amelynek Ófaluját, kazettás mennyezetes öreg református templomát a harangtoronnyal, Tájházát  feltétlenül érdemes megnézni!

A vörös-tói járműparkolóhoz az ANP autóbusza viszi vissza a látogatókat, a barlang nyitvatartási ideje alatt!
Az indulási időpontokról a kijáratnál található barlangpénztárban kaphat tájékoztatást!
Nem kell sietni...

 

 

 

A barlang leírása:

A felszínről az 1890-ben létesített, 50m szintkülönbségű meredek tárón át lépcsőn érhető el a mélyben húzódó kiépített főágba, ahol a látogató betonjárdán, lépcsőkön haladva, villanyvilágítás mellett tekintheti meg a barlangot.  

Jellege itt jelentősen eltér az aggteleki szakasztól. A kanyargó folyosók keskenyebbek, alacsonyabbak, a cseppkövek színvilágát a fénylő fehér, a ragyogó sárga, vörös és a barna határozza meg, s nem borítja őket a fáklyafüst fekete korma. 

A főágban jobbra elindulva az út a majdnem végig száraz kavicsos patakmeder mellett vezet. A falakat gazdagon borítják a kisebb-nagyobb, változó formájú cseppkőképződmények, s a folyosót formás cseppkőoszlopok, álló- és függõ cseppkövek törik meg. Közülük legjelentősebbek a Halszárító, a Világítótorony, a Szomorú-fűz, a Noé-bárkája és az Anya gyermekével nevet viselő alakzatok. Kiemelkedő szépségű a fehéren csillogó Alabástrom szobor, mellette a mennyezetről lecsüngő függőcseppkő, a Polip.   

Néhány métert tovább haladva a járat bal oldali falában egy 235 millió évvel ezelőtt élt tengeri liliom maradványa látható. A következõ kanyarulatban az Apolló-terem karcsú oszlopai s az Egri nagyorgona színes cseppkőbordázata hívja fel magára a figyelmet, majd az Olajfák hegye és a Cseppkőkápolna következik. Az Eszkimó kunyhónak nevezett képződményt elhagyva jobbra a 108 m hosszú Arany utca nevű oldalág csatlakozik be, majd néhány méter után az út kettéágazik.

A jobbra felfelé induló lépcsősor nemcsak a barlang, de hazánk legnagyobb álló cseppkövéhez, a Csillagvizsgálóhoz vezet. A lenyűgöző látványt nyújtó, 19 m magas, felfelé keskenyedő, cseppkőkápolnákkal díszített cseppkőtorony tetejét fodros cseppkőgömb zárja le. 
A képződményt megkerülve a lépcsősor visszavezet a főágba, ahol balra a Török város, jobbra pedig a képeslapokról, különböző kiadványokból jól ismert Sárkányfej csodálható meg. Követve a kanyargó utat, a Sárkány-barlang után a Papagáj karcsú oszlopát tekintheti meg a látogató.
 

Oriások-terme - Baradla-barlang

Az út egy kidőlt cseppkőoszlopon (Kidőlt fatörzs), majd a magasból lecseppenõ vizek formázta Csipkéskút mellett halad tovább, néhány méter után pedig a Hárfa cseppkőhúrjai nyújtanak egyedülálló látványt. Az utat egy Gőzmozdonyra hasonlító, szintén kidőlt oszlop szűkíti le. Ezután a folyosó kitágul, s balra a mélyben hatalmas kőtömbök között a barlang utolsó, idõszakosan aktív víznyelõje, az Óriástermi-víznyelő látható. A mélybe távozó víz a Rövid-Alsó-barlangon át a Tengerszem-tónál fakadó Jósva-források Táró-forrásában jut a felszínre. A nyelő törmelékében a barlangkutatók 35 m mélységbe hatoltak le, de a továbbhaladást omladék akadályozza meg. Szemben lépcsősor vezet a 120 m hosszú, átlag 38 m széles és 27 m magas Óriások termébe. 

Az egymás felett elhelyezkedő járatok beszakadásával keletkezett hatalmas csarnok méretével, cseppköveinek sokaságával és változatosságával lenyűgözõ látványt nyújt, melynek hatását zene és fényjáték növeli. A vezetők a 8 m magas Korinthoszi oszlopnál megállva mutatják meg a leglátványosabb képződményeket, a Zeppelint, a Zátonyra futott hajót, a Várbástyát az ágyúcsövekkel, a Pisai ferdetornyot, a Kínai pagodát, a Színházi nagyfüggönyt, a Sorompót, valamint egy szép cseppkőmedencét, az Ősember kútját. 
A teremből egy szűk, lefelé vezető járat lépcsői a viszonylag kopár Ferde-terembe visznek, majd tovább a Pókhálós mennyezettel díszített Színházterem (Színpad) következik. Idáig jutott el Vass Imre 1825-ben. Bár sejtette a továbbvezető utat, azt csak majd 100 év múlva Kaffka Péter találta meg. A róla elnevezett mesterséges áttörés a barlang utolsó cseppkődíszes termébe, az ugyancsak az ő nevét viselő Kaffka-terembe vezet. Balra látható az Atlasz oszlopa, melynek hófehér ragyogását a világítás hatására kialakult zöld lámpaflóra korábban beszennyezte. Vele szemben a Hentesüzlet cseppkövei, majd a hídon áthaladva a Krokodilszáj, végül a Búboskemence és felette a Medúza érdekes képződménye helyezkedik el. A lefelé vezető út mellett álló képződmény a Cseppkőország határköve nevet viseli. Ezután a cseppkövek elmaradnak, a kőzet láthatóan megváltozik. A sötétszürke színű gutensteini mészkőben kialakult Vetődéses-terem legnagyobb látványossága a jobb oldal hatalmas sima falfelülete, az egykori hegységképző erők hatására bekövetkezett kőzetmozgás csúszófelülete. Jobbra a barlangrendszer jelenleg nem működő víznyelője, majd a rövid Raisz-ág szűk nyílása és a balról induló Labirintus oldaljáratok érintése után mintegy 120 m hosszú táró vezet a jósvafői Tengerszem-szálló melletti kijárathoz.

 További infomáció a Baradla-barlangról >>> 

Túratípusok, árak, időpontok >>> 

Előzetes bejelentkezés, időpont egyeztetés, további információ:
Tel.: 48/503-000 begin_of_the_skype_highlighting              48/503-000      end_of_the_skype_highlighting Fax: 48/503-002;
 e-mail:
aggtelek@tourinform.hu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagyobb térképre váltás

 

 

 

 

 

 

 

<FCK:meta content="FrontPage.Editor.Document" name="ProgId

 

 

 

 

   
 
Oldal nyomtatása
©2005 A KvVM
Természetvédelmi Hivatala
neosoft&design
PageRank Kereső optimalizálás