Az UNESCO Ember és Természet Programja
(Programme on Man and the Biosphere (MAB)
A bioszféra rezervátum az UNESCO Ember és Természet Programjának (Programme on Man and the Biosphere (MAB)) keretein belül létrejött természetvédelmi rendeltetésű terület.
A bioszféra-rezervátumok világhálózatának létrehozásának célja a hogy előmozdítsa és bemutassa az ember és a bioszféra között létrejövő kiegyensúlyozott kapcsolatot. Annak érdekében, hogy prezentálják az ökológiai rendszer sokszínűségét, a rezervátumok magukba foglalják a szárazföldi, a vízparti és a tengeri ökoszisztéma területeit.
A bioszféra-rezervátum területe három övezetre osztott. A külső az úgynevezett „puffer” zóna, ahol a táji adottságok kihasználásával gazdálkodnak. A következő az átmeneti zóna, ahol jellemző az emberi jelenlét, de szigorú korlátok között. A legbelső és legértékesebb zóna a rezervátum magterülete, ahol semmilyen gazdasági tevékenységet nem lehet folytatni, a legfontosabb feladat a természeti értékek megőrzése. A bioszféra-rezervátumok feladatai közé tartozik a terület természeti értékeinek, táj-, faj- és genetikai diverzitásának megőrzése, a fenntartható fejlődés biztosítása és az ezt célzó oktató- és kutatómunkák támogatása.
Részletesebben az UNESCO MAB programjáról >>>
Az Aggteleki Bioszféra Rezervátum
Kijelölés időpontja: 1979
Az Aggteleki Bioszféra rezervátum területe (20 170 ha) nagy részben átfed az Aggteleki Nemzeti Park területével. Elsősorban különleges földtani kincsei, faunisztikai értékeket is megőrző barlangrendszerei, illetve karsztterületeinek egyedülálló és rendkívül fajgazdag állat és növényvilága élővilága, az ország több endemikus fajának előfordulása indokolta kijelölését.
A rezervátum két magterületet foglal magában (244 ha) Jósvafőtől északra a Haragistya és a Nagyoldal, Fertős-tető területén. A szlovák-magyar országhatár által korábban évtizdekig észak felől elzárt, alacsony népsűrűségű vidék hazánk egyik legháborítatlanabb természeti területei közé tartozik. Nem véletlen tehát hogy a a korábban eltűnt nagyragadozók is megjelentek a magterületen és környezetében.