|
Alapadatok
A projekt címe: |
Komplex élőhely-fejlesztés a Zempléni Tájegység területén |
A projekt azonosító száma: |
KEHOP-4.1.0-15-2016-00028 |
Kedvezményezett: |
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság |
A projekt megvalósításának kezdete: |
2016. 10. 01. |
A projekt tervezett befejezési dátuma: |
2023.07.31. |
A támogatás összege: |
1 251 024 943 Ft |
A támogatás mértéke (%-ban): |
100 % |
A projekt bemutatása
Összhangban a hazai természetvédelem stratégiai célkitűzéseivel, a projekt átfogó célkitűzése az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Zempléni Tájegységében található, természetvédelmi kezelést igénylő Natura 2000, védett, valamint fokozottan védett természeti területek ökológiai potenciáljának megőrzése, állapotának javítása élőhely-fejlesztési és területkezelési tevékenységekkel, ezzel összefüggésben az őshonos, védett növény és állatfajok védelme.
A projekt célja elsődlegesen a leromlott, veszélyeztetett élőhelyek helyreállítása, revitalizációja, a károsító körülmények és folyamatok felszámolása a Zempléni Tájegység kijelölt területein, a természetességi állapot és a biológiai sokféleség javítását eredményező élőhely-fejlesztési tevékenységek és azok bemutatása, valamint az ehhez és az eredmények (kedvező természeti állapot) hosszú távú fenntartásához szükséges infrastrukturális feltételek megteremtése.
A projekt során az Igazgatóság mintegy 1316 ha rét, legelő, erdő és mocsárként, vízállásként nyilvántartott terület kezelését és fejlesztését végzi el a természetközeli állapotok helyreállítása, megőrzése érdekében Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Fony, Mogyoróska, Olaszliszka, Regéc, Sátoraljaújhely, Szegi, Tarcal, Tiszaladány és Tokaj települések községhatáraiban, a természeti környezet több száz évvel ezelőtti egészséges állapotának a helyreállítása, a terület ökoszisztémájának javulása érdekében. A területek a Magyar Állam tulajdonában és az Igazgatóság vagyonkezelésében vannak.
A fejlesztés védett, fokozottan védett, Natura 2000 KJTT és KMT területeken, továbbá a Bodrogzug területén a Ramsari Egyezmény hatálya alá eső területeken valósul meg.
Az élőhely-fejlesztés nagy részét az Igazgatóság saját teljesítésben, azaz saját munkavállalókkal, saját eszközökkel végzi el, melyhez a projekt keretében szükséges a természetvédelmi területkezelés infrastrukturális feltételeinek javítása, mezőgazdasági és erdészeti gépek, eszközök, terepi járművek beszerzésével, és a feladatellátás bázisául szolgáló, Bodrogkeresztúrban létesítendő gazdálkodási központ kialakításával.
A természetvédelmi helyzet javítását és a leromlott ökoszisztémák helyreállítását célzó élőhely-fejlesztések az alábbiak:
- A természetes (és féltermészetes) gyepek, fás legelős élőhelyek rekonstrukciója az invázióra képes, idegenhonos növényfajok visszaszorítására, a szukcessziós folyamatok szabályozására, honfoglalásunk óta nyílt, gyepes élőhelyek visszaszerzésére irányul. Elvégzendő kezelések a beavatkozás főbb irányvonalai és az alkalmazott technológia szerint:
- Inváziós fajok visszaszorítása;
- Szukcessziós folyamatok szabályozása;
- Gyalogakác állományok visszaszorítása;
- Gyepek helyreállítása.
- Az erdei élőhelyek rekonstrukciója során szintén az idegenhonos és inváziós fa- és cserjefajok visszaszorítására kerül sor, kiemelt feladat a természetes, bolygatatlan, szerkezetileg változatos és sokszínű erdők rekonstrukciójának megkezdése. Elvégzendő kezelések:
- Idegenhonos és inváziós fajok visszaszorítása az őshonos erdőállomány, mint élőhely helyreállítása érdekében:
- Erdei és feketefenyő visszaszorítása;
- Inváziós fafajok visszaszorítása;
- Felszámolt nemesnyár, akác és erdei fenyő faültetvények helyén őshonos erdőállományok létrehozása;
- Őshonos állományok szerkezetének javítása, szerkezeti változatosságok növelése;
- Egyéb erdei élőhelyek helyreállítása (erdei tisztások, nyiladékok, vízállások, stb.) és a szukcessziós folyamatok visszaszorítása.
- A kisvizes élőhelyek rekonstrukciója során elsődleges cél a vizes élőhelyek feltöltődésének megállítása és bővítése nyílt vízfelületek kialakításával, az egykori lefűződött sarlómedrek megmentésével, valamint a vízi élőhelyek part menti sávjában az inváziós növényfajok csökkentésével. Elvégzendő kezelések:
- Kisvizes élőhelyeken nyílt vízfelületek kialakítása;
- Utak és utak menti árkok, mint kisvizes élőhelyek helyreállítása;
- Inváziós fa- és cserjefajok irtása.
- A szántóterületeken az özönnövények visszaszorítása mellett, a természetközeli művelési módok alkalmazása valósul meg. Szántók helyreállítása, természetközeli művelési módok alkalmazása során elvégzendő tevékenységek:
- Szántók helyreállítása, természetközeli művelési módok alkalmazásával;
- Inváziós és szukcessziós folyamatok visszaszorítása.
A természetvédelmi területkezelés infrastrukturális feltételeinek javítása:
- A projekt keretében olyan korszerű gazdálkodási központ létesül Bodrogkeresztúron, amely megfelelő feltételeket biztosít az ügyfélfogadással és a területkezeléssel kapcsolatos feladatok ellátására, és ezen felül alkalmas az élőhely-fejlesztési munkákhoz szükséges géppark tárolására is.
- A projekt keretében beszerzésre kerülnek a természetvédelmi célú területkezelési munkálatok elvégzéséhez nélkülözhetetlen erdészeti és mezőgazdasági munkagépek, terepi és szállító járművek, egyéb eszközök, ami a jelenleg szűkösen rendelkezésre álló géppark jelentős, minőségi bővülését eredményezi.
NATURA 2000 jelölő és védett fajok, illetve a projekt eredményeinek bemutatása
- A NATURA 2000 területekhez kapcsolódó bemutatási tevékenység során a tájegységben található élőhelyek, természeti értékek, NATURA 2000 jelölő és védett fajok, illetve a projekt eredményei kerülnek bemutatásra a lakosság és a természeti értékeket felkereső látogatók számára rendezvények, ismeretterjesztő, környezetismereti foglalkozások, bemutatók, tanösvények és kiadványok formájában, előtérbe helyezve a tapasztalati úton szerzett tanulás módszereit.
Tájékoztató füzetek, leporellók
További információ a projektről:
Hordós-Nagy Zsuzsa
osztályvezető
Tel: +36 48 506 000,
Mobil: +36 30 370 13 33
Felházi László
osztályvezető, szakmai vezető
Tel: +36 48 506 000,
Mobil: +36 30 519 10 96
|