A fajmegőrzési programok célja a hazai-, vagy nemzetközi viszonylatban közvetve, vagy közvetlenül veszélyeztetett vagy lecsökkent létszámú természetes növény- és állatfajok megőrzésére.
A vadon élő fajok életfeltételei természetes- vagy antorpogén hatatások következtében negatív irányba is változhatnak. Olyan természetes folyamatok is mint pl. a vegetáció szerkezetének változása, a beerdősülés, az élőhely víztháztartásának átalakulása hatással van minden élőlényre. Az antropogén hatások közül -a teljesség igénye nélküli felsorolással-, a vegyszerezés, gazdálkodási szerkezetváltás, urbanizációs területfoglalás is hasonló eredményre vezethet.
Különösen veszélyeztettek az elterjedési terület határain élő szegély populációk, a letűnt időjárási korszakok (pl. jégkorszak) refugiomokban túlélő fajai, vagy a szűk eltejedési areával bíró endemikus (bennszülött) fajok.
Az idők során egyes fajok fennmaradásának biztosítása érdekében elkerülhetetlenné vált a tudatos emberi beavatkozás.
A fajmegőrzési program egy cselekvési terv, amely magában foglalja az adott fajra vonatkozó összes olyan adatot-, ismeretet-, eszközt- és tennivalót, ami megalapozza a megőrzés érdekében történő leghatékonyabb beavatkozást.
A fajvédelem alapja az élőhely védelme, de szükséges az adott faj életmenetének, biológiájának, ökológiai igényének részletes is. Hiszen előfordulhat például hogy a mesterséges szaporítással történő beavatkozás, vagy szaporodó helyek kialakítása vezethet eredményre.
A fajok, módszerek, eszközök kiválasztása, a beavatkozás mértékének meghatározása az adot faj veszélyztetettségi fokának függvényében történik az adott területen.
Fajmegőrzési programok az ANPI működési területén
Gyurgyalag (Merops apiaster)
Az elnevezésre kattintva némelyik fajmegőrzési program részletesen is megtekinthető.
|