Alapadatok
A projekt címe: A Világörökség részét képező élettelen természeti értékek rekonstrukciója és a hozzájuk kötődő sérülékeny élővilág megőrzését szolgáló természetvédelmi célú beavatkozások (projekt-előkészítés)
A projekt kódja: KEHOP-4.1.0-15-2021-00093
Kedvezményezett: Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
A projekt megvalósításának kezdete: 2021. 09. 01.
A projekt megvalósításának vége: 2023. 12. 15.
A támogatás összege: 40 000 000 Ft (100% támogatás intenzitás)
További információ a projektről:
Hordós-Nagy Zsuzsa
pályázatkezelési osztályvezető
Tel: +36 48 506 000, Fax: +36 48 506 001
Mobil: +36 30 370 13 33
Gruber Péter
általános igazgatóhelyettes, szakmai vezető
Tel: +36 48 506 000, Fax: + 36 48 506 001
Mobil: +36 30 331 1724
A projekt leírása
A projekt közvetlen célja a természetvédelmi helyzet javítását és a leromlott ökoszisztémák helyreállítását célzó, az élettelen természeti értékek és az ezekhez kapcsolódó sérülékeny élővilág megőrzését, rehabilitációját szolgáló beavatkozások megalapozása, tervezése, részletes műszaki-szakmai előkészítése, és a kapcsolódó közbeszerzési eljárások lebonyolítása, illetve előkészítése, megindítása.
A projektfejlesztés során kidolgozásra kerül négy barlang természeti állapotának helyreállítására, a bennük található földtani és barlangtani értékek megőrzésére, illetve az ott élő különleges barlanglakó és barlangkedvelő fajok megőrzésére irányuló fejlesztés részletei, a beavatkozások végrehajtására vonatkozó részletes projektkoncepció.
A tervezett beavatkozások fő célja a védett, valamint fokozottan védett természeti területek ökológiai potenciáljának megőrzése, ennek részeként a föld alatti üregekbe való bejutás megkönnyítése, a barlangokon belül biztonságos közlekedés elősegítése, a CO2 szint csökkentése és az átszellőzés biztosítása. A bejáratok denevérbarát lezárása, denevérbarát módon történő felújítása a denevérek élőhelyeinek bővüléséhez járulhat hozzá, amely nagyon fontos napjaink egyre szűkülő természeti környezetében.
Az elöregedett, elavult műtárgyak eltávolításával, a korrodált létrák cseréjével és rozsdamentes létrák beépítésével, új útvonal, illetve a biztonságos közlekedést elősegítő járófelület kialakításával hosszú évekre, akár évtizedekre megelőzhetővé válik a további károkozás. Ezzel egy időben lehetővé válik, hogy a sérült képződmények újra fejlődni, regenerálódni tudjanak, a természet elkezdje helyreállítani önmagát.
Mindezen előkészítő munkák eredményeképp egy olyan projekt megvalósítása kezdődhet majd meg, melynek várható eredménye az Aggteleki Nemzeti Park élő és élettelen természeti értékeinek hatékonyabb megőrzése, a közösségi jelentőségű fajok és élőhelyük természetes állapotának pozitív irányú változása, valamint a taposási károkozások megszűnésével a képződmények újraépülése. Hosszú távon a Világörökség részét képező barlangok, mint sérülékeny és értékes élőhelyek megőrzése, fenntartása, ezáltal fokozottan védett, illetve védett állatfajok, valamint Natura 2000 jelölőfajok hatékony védelme várható.
|