|
Kelemér-Serényfalva Erdőrezervátum TT
Törzskönyvi száma: 310/TT/07
Védetté nyilvánító jogszabály száma: 12/2007. (III. 30.) KvVM rendelet
Nemzetközi egyezmény alá eső terület sorszáma: HUAN10002 Putnoki-dombság különleges madárvédelmi Natura2000 terület.
A terület kiterjedése: 331,7 ha
Megye megnevezése: Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Települések megnevezése: Kelemér, Serényfalva
EOTR koordináták X =333 600, Y =753 900; (N48o 20’ 20’’,E020º 26’ 50’’)
Tengerszint feletti magassága: max.: 443 m, min.: 236 m
A hazai erdőrezervátumok létesítésének célja, hogy természetes és természetközeli állapotú erdeinkben a természetes erdődinamikai folyamatok érvényesülésének teret biztosítsunk, s a folyamatokat vizsgálva erdeinkről további alapvető (s a későbbiekben gazdálkodási részről is hasznosítható) ismereteket szerezzünk. Az országos erdőrezervátum program keretében a 069-es sorszámú Kelemér-Serényfalva Erdőrezervátum többé-kevésbé természetszerűnek mondható erdei a Putnoki-dombság cseres- és gyertyános-kocsánytalan tölgyes állományait hivatottak reprezentálni.
A Kelemér-Serényfalva Erdőrezervátum területének meghatározó felszínalaktani képződménye az észak-déli irányú Szörnyű-völgy, melyet nyugatról a Piroska-hegy 377,5 m magas gerince, keletről pedig az érintett terület legmagasabb pontjának számító a Kormos-verő (443,9 m) határol (az erdőrezervátum legalacsonyabb része a Szörnyű-völgy alsó, 236,4 m magas völgyszakasza).
Az erdők jelentős részét a völgyaljakban és a dombok északi lejtőin előforduló gyertyános-kocsánytalan tölgyesek alkotják.
A dombtetők és a lejtők felső harmadának jellemző állományai az elegyetlen kocsánytalan tölgyesek, melyek – mint a jelenleg is látható szukcessziós folyamatok is mutatják – zömmel gyertyános-tölgyes termőhelyeken alakultak ki.
A dombok déli letörésein – a Szörnyű-völgy mindkét oldalán – több helyütt is előfordulnak a cseres-kocsánytalan tölgyesek.
Ezeknél az állománytípusoknál jóval kisebb kiterjedésben – mindössze néhány ormon – megjelennek a mészkerülő tölgyesek.
Égerligetek a Pálma-forrás feletti és alatti völgyszakaszon, valamint a Szörnyű-völgy keleméri Mohos-tavak irányába (az országos kék túra mentén) húzódó oldalvölgyében találhatók olyan értékes növényfajokkal, mint a tavaszi csillagvirág (Scilla bifolia agg.) és az óriás zsurló (Equisetum telmateia).
A térség faunája átlagosnak mondható dombvidéki fauna, a Kárpátok viszonylagos közelsége miatt azonban számos kárpáti-montán faunaelem is megtalálható. Az erdőrezervátum területén néhány rendszertani csoportot (pl. csigák, ikerszelvényesek, csótányok, bogarak, pókok, gerincesek) leszámítva eddig egyáltalán nem folytak zoológiai kutatások.
Látogasson el az Aggteleki Nemzeti Park Hivatalos Turisztikai Honlapjára!
|