Hernád alapadatok
A projekt címe:
|
A Hernád és mellékvízfolyásainak természetvédelmi célú felmérése az Európai Közösségáltal megfogalmazott Természetvédelmi iránylvekben foglalt előírásoknak, valamint a VGT céljainak megfelelően
|
A projekt rövid címe:
|
A Hernád és mellékvízfolyásainak természetvédelmi célú felmérése
|
A projekt kódja:
|
HUSK/1101/221/0004
|
Vezető partner:
|
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
|
Külföldi partner:
|
Statna Ochrana prírody Slovenskej republiky
|
A projekt megvalósításának kezdete:
|
2012. 09. 01.
|
A projekt megvalósításának vége:
|
2014. 08. 31.
|
A projekt költsége:
|
A Projekt várható teljes költsége 505 958 €, amiből 494 886 € a Partner (ANPI) által elvégzendő feladat várható költsége.
|
További információ a projektről:
Tel: +36 48 506 000, Fax: +36 48 506 000
Mobil:
E-mail:
Hernád projektleírás
A projekt elsődleges motivációja a Natura 2000 élőhelyhálózat, a Víz Keretirányelv, valamint a Kárpátok védelméről és fenntartható fejlesztéséről szóló keretegyezmény céljainak segítése.
A Hernád magyarországi szakasza mentén található egyik legjelentősebb terület a Hernád-völgy és a Sajóládi-erdő. Ezen a területen kiemelt cél a közösségi jelentőségű fajok és élőhelytípusok természetvédelmi helyzetének megőrzése, fenntartása és helyreállítása.
A projekt eredményeinek kiterjesztését egyrészt a kutatási adatokat hasznosító, később elkészülő természetvédelmi alapdokumentumok, másrészt a lakosság szemléletformálása jelenti. A projekt számos, a vízgyűjtőgazdálkodási tervezés peremfeltételeit és kimenetét meghatározó információt állít elő a projektterület víztesteinek állapotáról, a terhelések helyéről, jellegéről, hatásáról. Az információk közvetlenül felhasználásra kerülhetnek a vízgyűjtőgazdálkodási tervek megvalósítása során annak érdekében, hogy a VGT-ben meghatározott intézkedések ténylegesen költséghatékonyan javítsák a felszíni víztestek ökológiai állapotát, miközben elősegítik a vízkészlettel történő fenntartható gazdálkodást.
A Víz Keretirányelv (VKI) céljairól, annak hazai végrehajtásáról az alábbi honlapok adnak részletes információt:
www.kvvm.hu/index.php
www.euvki.hu/
Az Élőhelyvédelmi irányelv céljairól, feladatairól pedig az alábbi link:
www.termeszetvedelem.hu/index.php
A projekt eredményei és az eredmények értékeléséből származó információk közvetlenül felhasználhatók lesznek a Natura2000 fenntartási tervek elkészítéséhez.
A projekt eredményeinek kiterjesztését szolgálja a projektben résztvevő szervezetek szakemberei szakmai képzése. A szakemberek mindennapi természetvédelmi gyakorlatban hasznosuló szaktudásán keresztül a térség természetvédelmi és vízügyi ágazata a határ mindkét oldalán a projekt eredményeinek kiterjesztését segíti elő. A tervek szerint megvalósuló környezeti nevelésen keresztül a térség fiatalsága, mely alapvető záloga a természeti értékek, ill. a jó ökológiai állapotú víztestek és vizes élőhelyek megőrzésének, ezáltal a Natura 2000 élőhelyhálózat és a VKI céljai megvalósulásának.
Emellett a projekt eredményeinek kiterjesztését szolgálják a célterület lakosságának szemléletformálását elősegítő rendezvények és ismeretterjesztő kiadványok, illetve a projekttel kapcsolatos weblap fejlesztése. Ezeknek az eszközöknek a segítségével olyan életvitelre lehet megtanítani a lakosságot, amellyel nagyon hatékonyan tudják majd segíteni a célterület természeti értékeinek hosszú távú megőrzését és az életminőség javulását. A projekt így elősegítheti a határmenti térségben élők olyan gazdasági és szociális fejlődését, mely nem károsítja a természeti környezetet és nem vezet a természeti erőforrások feléléséhez.
Az ANPI és a SOPSR együttműködésében, a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Programon (2007-2013) belül megvalósuló program célja a Hernád folyó Magyarország területére eső vízgyűjtőjén található felszíni víztestek és vizes élőhelyek hosszú távú megőrzése az utókor számára.A projekt globális célja a Hernád folyó Szlovákia és Magyarország területére eső vízgyűjtőjén található víztestek és vizes élőhelyek természeti értékeinek a hosszú távú megőrzése az utókor számára. A határ két oldalán elterülő természetvédelmi területek gazdag bio-diverzitásának fenntarthatósága kizárólag az érdekelt felek szoros együttműködésében valósulhat meg. Ezért a projekt másik átfogó célja a két nemzeti park közötti együttműködés elmélyítése.
A projektterület természeti értékeinek védelme érdekében a fejlesztés specifikus céljai a következők:
- a Hernád és jelentősebb mellékvízfolyásainak jó ökológiai állapotát potenciálisan befolyásoló tényezők, célirányos, VKI előírásai alapján történő vizsgálata,
- a Hernádot és jelentősebb mellékvízfolyásait veszélyeztető antropogén eredetű hatások felmérése és javaslattétel a megszüntetésükre az országok által vállalt VKI elvárásoknak megfelelően,
- Közösségi jelentőségű (Natura 2000), valamint invazívan terjedő vízi fajok előfordulására és állománynagyságára vonatkozó adatok összegyűjtése
- Közösségi jelentőségű vizes élőhelyek botanikai felmérése - Az érintett országok ökológiai állapotminősítési rendszereinek összehangolása
- a Nemzeti Park természetvédelmi szakembereinek szakmai továbbképzése
- A Vizes élőhelyek állapotának nyomon követését lehetővé tevő eszközbeszerzés
- Lakosság, NGO-k, tanulók számára ismeretterjesztő előadások tartása
- Weblapfejlesztés
- Kutatási eredmények és javaslattétel nagyközönség számára is érthető formában történő közlése, a Hernád-vízgyűjtő vizes élőhelyeinek a Víz Keretirányelv elvárásai és a természetvédelmi célkitűzések szerinti biológiai felmérése, védett növény- és állatfajok egységes biotikai adatállományon alapuló közös jegyzékének összeállítása, veszélyeztető tényezők, szennyező források azonosítása, javaslattétel kidolgozása a megszüntetésükre és védelmi intézkedések megvalósítására.
A projekt eredményeinek kiterjesztését a kutatási adatokat hasznosító, később elkészülő természetvédelmi alapdokumentumok és a lakosság szemléletformálása jelenti. Jelen projekt számos, a vízgyűjtőgazdálkodási tervezés peremfeltételeit és kimenetét meghatározó információt állít elő a projektterület több víztestének állapotáról, a terhelések helyéről, jellegéről, hatásáról. Ezek az információk közvetlenül felhasználásra kerülhetnek a vízgyűjtőgazdálkodási tervek megvalósítása során azért, hogy a VGT-ben meghatározott intézkedések költséghatékonyan javítsák a felszíni víztestek ökológiai állapotát, miközben elősegítik a vízkészlettel történő fenntartható gazdálkodást. A projekt során keletkező eredmények és az értékelésükből származó információk ugyancsak közvetlenül felhasználhatók lesznek a Natura2000 fenntartási tervek elkészítéséhez. A projekt eredményeinek kiterjesztését szolgálja továbbá a projektben résztvevő szervezetek szakemberei szakmai képzése.
A szakemberek mindannapi természetvédelmi gyakorlatban hasznosuló szaktudásán keresztül a térség természetvédelmi és vízügyi ágazata a határ mindkét oldalán a projekt eredményeinek kiterjesztését segíti elő. A tervek szerint megvalósuló környezeti nevelésen keresztül a térség fiatalsága, mely alapvető záloga a természeti értékek, ill. a jó ökológiai állapotú víztestek és vizes élőhelyek megőrzésének, ezáltal a Natura 2000 élőhelyhálózat és a VKI céljai megvalósulásának. Emellett a projekt eredményeinek kiterjesztését szolgálják a célterület lakosságának szemléletformálását elősegítő rendezvények szervezése és kiadványok elkészítése, illetve a projekttel kapcsolatos weblap. Ezeknek az eszközöknek a segítségével olyan életvitelre lehet megtanítani a lakosságot, amellyel nagyon hatékonyan tudják majd segíteni a célterület természeti értékeinek hosszú távú megőrzését és az életminőség javulását.
Hernád Határon túli partner
A határon túli partner az SOPSR 2000-ben alakult állami természetvédelem a Környezetvédelmi Minisztérium költségvetési szerve. Működési területe szlovákia egész területére kiterjed. Főként természet és tájvédelemmel kapcsolatos tevékenységeket folytat, beleszámítva a barlangok kezelését és a szabadon élő állatok és növények kereskedelmét.
Letölthető anyagok
A projektnyitó rendezvény előadásai:
HUSK projektek
HUSK termvédelem copy
HERNÁD_nyitó_hornadske meandre
River_protection
Kapcsolódó közbeszerzések:
AF nyomda
AF folyós monitoring eszköz
AF Projektmenedzsment
AF Kommunikációs feladatok
A zárórendezvény előadásai:
Hernad eloadas 2014
Sajo hernad zaro
Kiss Béla_technikai_informaciok
Sajtóközlemények:
Nyito sajtoközlemeny
Záró sajtóközlemény rövid
Sajtómegjelenések:
www.mon.hu - Határon átnyúló együttműködési program
www.boon.hu - Kétmillió eurós fejlesztés Aggteleken szlovák együttműködéssel
www.hajdupress.hu - Valami történni fog Aggteleken!
www.vjm.hu - Jó hír Aggteleken
zipp.hu - Kétmillió eurós fejlesztés Aggteleken szlovák együttműködéssel
hvg.hu - Eurószázezreket kapnak a bevándorló farkasok és hiúzok
www.mon.hu. - Határon átnyúlú együttműködési program
www.boon.hu - Határon átnyúló együttműködési program
www.felvidek.ma - Sajó és Hernád folyók felmérése – projektbemutató nap
Hernád záró hirdetmények
Tájékoztató szerződés teljesítéséről - Projektmenedzsment, Strategis
Tájékoztató szerződés teljesítéséről - PR, Press-Con Team
Tájékoztató szerződés teljesítéséről - Nyomda, Garamond
Tájékoztató szerződés teljesítéséről - Monitoring, INFODIGIT
Tájékoztató szerződés teljesítéséről - Kutatás, 1_ rész - BioAqua
|