
A projekt címe:
Nyitott határok a Kárpátok vadonélő állatfajainak / Open borders for wildlife in the Carpathians
A projekt azonosító száma:
HUSKROUA/1702/6.1/0010
Főkedvezményezett:
WWF-Romania – Máramarosi fiók, Románia
Kedvezményezettek:
SOS BirdLife (Szlovákiai Ornitológiai Társaság, Szlovákia)
RachivEcoTur Szervezet (Ukrajna)
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
A projekt megvalósításának kezdete:
2019.10.01.
A projekt befejezési dátuma:
2022.03.31.
A támogatás összege:
bruttó 1 395 784.63 Euro
(ebből Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság 339 754.98 Euro)
A támogatás mértéke (%-ban): 100 %
A projekt honlapja:
A projekt bemutatása:
Európában (Oroszország kivételével) körülbelül 12.000 farkas, 17.000 medve és 9.500 hiúz él, és ezen fajok létszámának több mint egy harmada él a Kárpátok régióban. Csak Közép- és Délkelet-Európa területén körülbelül 8.000 barnamedve él. Ezeket a védett, és ökológiai szempontból meghatározó szerepű, nagyragadozó emlőseket nemcsak az orvvadászat fenyegeti, hanem az élőhelyeik beszűkülése, útépítések és az egyéb infrastrukturális beruházások által okozott fragmentáció növekedése. E kedvezőtlen hatások ellenére, az elmúlt évtizedekben a nagyragadozók populációja, különösen a farkasoké - köszönhetően a nagyfokú alkalmazkodó képességének –a kárpáti régióban, de Európa számos más részein újra megjelentek - gyakran konfliktusokat okozva.
A biodiverzitást világviszonylatban és a Kárpátok régióiban leginkább veszélyeztető tényezők ugyanis az élőhelyek elvesztése, azok degradációja és fragmentálódása. A projekt hozzájárul a Kárpátok régióinak (Magyarország- Szlovákia-Románia-Ukrajna) tudatosabb együttműködéséhez azáltal, hogy az élőhelyek ökológiai kapcsolatának a javítását tűzte ki célul. A projekt hozzájárul az érintett terület tájképének és biodiverzitásának megőrzéséhez, javításához.
A projekt célja a közös természeti értékek megőrzése, azáltal, hogy azonosítja, feltérképezi, majd megfigyeli a határon átnyúló kulcsfontosságú ökológiai folyosókat, a folyosók élőlényeit, intézkedéseket hoz az ökológiai folyosók védelmére, így a jövőben esernyőként szolgál a nagy húsevő ragadozók számára, kiküszöbölve az élőhelyeket érintő országhatárok negatív hatásait.
A projekt eredményei
A projektnek köszönhetően négy ország (Magyarország, Szlovákia, Románia és Ukrajna) tapasztalt szakemberei megalakították a nemzetközi szakmai csoportot és közösen kidolgozták a módszertant, melynek segítségével a nagyragadozók mozgása beazonosítható. Feltérképezésre kerülnek az esetleges mesterséges, ember által épített áthatolhatatlan akadályok is, melyek ezt a mozgást akadályozzák és befolyásolják. A szakembereken túl, fontos szerepet kaptak az önkéntesek is, akik terepbejárások alkalmával segítik a módszertan terepi megvalósítását és ellenőrzését.
A közösen kifejlesztett módszert a projekt célterületén, mintegy 4.000.000 hektáron fogják használni, valamint képzések segítségével növelik a helyi közösségekben a biológiai sokféleség megőrzése iránti elkötelezettséget. Magyarországon 12 képzés folyamán a meghívott célcsoportok hallanak a projekt részleteiről, az ökológiai folyosók védelmének fontosságáról, a szakértők feltáró munkájának eredményeiről valamint a fenntarthatóság szempontjairól és lehetőségeiről.
A projekt jelentős eleme a kommunikáció és oktatás, mely a felnőtt célcsoportok mellett a gyermekek és diákok szemléletformálására is hatást gyakorol. A projekt keretében elkészült rövid animációs film (letölthető https://www.youtube.com/watch?v=nGJUGNhnL_o) illusztrálja a nagyragadozók jelenlétét civilizációnkban. Az oktatók munkájának segítéséhez és az oktatási program részeként egy módszertani segédlet is készül, mely hasznos és praktikus útmutatót, gyakorlatokat tartalmaz a téma bemutatásához.
A fenti célok megvalósítását a szükséges terepi eszözök beszerzésével tettük lehetővé (vadkamerák, hőkamerák, távcsövek, fényképezőgépek, terepi laptop...stb.) valamint a projektben résztvevő kollégák terepi öltözetét is kiegészítettük extrém körülményekre tervezett felszereléssel, hogy a terepi munka a hidegebb időszakokban is megvalósulhasson.
Terepbejárások az „Ökológiai folyosók a Kárpátokban” projekt keretében
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság az „Open borders for wildlife in the Carpathians / Ökológiai folyosók a Kárpátokban” (HUSKROUA/1702/6.1/0010) projektje során 2021. szeptemberében két terepbejárást szervezett önkéntes, természetjáró és természetkedvelő emberek számára. Az Aggteleki Tájegységben, Szögliget környékén a Szádvár-Derenk-Ménesvölgy-Szalamandra Ház útvonalat, a Zempléni Tájegységben pedig Komlóska környékén a Pusztavár-Barát-rét-Darnói Apátság romjai és a Szarka-kút-Bodrogolaszi útvonalat járták be a résztvevők. A két eseményen összesen 35 fő vett részt, akik a szakmai vezetés mellett rendszerezett tudást és közvetlen tapasztalatot szereztek az ökológiai folyosók jelentőségéről, e sérülékeny élőhelyek védelmének fontosságáról, és egyúttal feljegyezték terepi megfigyeléseiket.
A projekt egyik célja az ökológiai folyosók és az azokat használó nagyragadozók védelmével kapcsolatos tájékoztatás, oktatás, valamint az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok megelőzése, csökkentése.
A célok elérésében segítséget nyújthatnak a projektben résztvevő természetjáró és természetet kedvelő önkéntesek, akik jellemzően egyesületek, klubok tagjai is, ezért hatással lehetnek a helyi közösségekre, szerepük lehet a nagyragadozókkal kapcsolatos lakossági tévhitek és hiedelmek eloszlatásában. Köszönjük az önkéntesek munkáját!
2021.10.15
Letölthető anyagok
Hírlevél
VISSZA A TERMÉSZETHEZ
(Cikk a 7. oldaltól)
Sajtóközlemény
Leporellók
Módszertan
Kisfilm
Galéria
További információ a projektről:
Szabó Ádám
szakmai vezető, Természetmegőrzési Osztály
Tel: +36 48 506 000, Fax: +36 48 506 001
Mobil: +36 30 299 5025
Hordós-Nagy Zsuzsa
osztályvezető, Pályázatkezelési Osztály
Tel: +36 48 506 000, Fax: +36 48 506 001
Mobil: +36 30 370 13 33
|