magyar english
Helyszín
Megye:
Település:
Időpont:
Időtartam:
Ingyenes:
Típus:
Kulcsszó:
A fenti szempontok közül legalább egy megadása kötelező.
Természetvédelmi Őrszolgálat
 Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata
 
 
Polgári természetőr jelvény
Facebook

Az Aggteleki Nemzeti Park a Facebookon!

 
Natura 2000 területek fenntartási tervei

  NATURA 2000 TERÜLETEK FENNTARTÁSI TERVEI
 
A pályázatot támogatta:






 
Natura2000 bejelentő lap
Gazdálkodók figyelmébe!
 
A Natura2000 területek esetén  kaszálás tervezett időpontját a tevékenység megkezdése előtt legalább 5 munkanappal korábban be kell jelenteni az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságnál:
 
 
 
Közadatkereső
Kérdőív
Melyik legszebb látogatható barlang az Aggteleki Nemzeti Parkban?
Baradla-barlang
Vass Imre-barlang
Meteor-barlang
Rákóczi-barlang
Béke-barlang
Kossuth-barlang
Nem tudom, még nem láttam mindegyiket...
Sajtóközlemény - MagtArt – Művészetek Magtára
 
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság „Értékőrző magtárak – Műemlékek a turizmus szolgálatában“ című pályázati programja keretében vállalta a bódvaszilasi, volt uradalmi magtár épületének újrahasznosítását. A MŰVÉSZETEK MAGTÁRA nagyszabású, nemzetközi természetművészeti szimpóziummal és kiállítással nyitja meg kapuit. A régió első természetművészeti központjának ünnepélyesen megnyitója 2011. augusztus 17-án lesz Bódvaszilason, mely rendezvény védnökeként Dr. Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára is részt vesz.
 
   
 
 
 
 
 

SAJTÓKÖZLEMÉNY

MagtArt – Művészetek Magtára

 
Az egykori Torna vármegye jelentős részén elterülő Eszterházy uradalom két, a XVIII. század végén épített magtára szinte épségben vészelte át az elmúlt évtizedeket. E két, műemléki oltalom alatt álló épület ökoturisztikai hasznosítása érdekében történő rekonstrukciójára nyert fejlesztési pályázati támogatást az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága – együttműködésben a szádalmási (Szlovákia) ALMA-Centrummal a „Magyarország – Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013” keretén belül (HUSK/0801/131/0046).
A volt bódvaszilasi uradalmi magtár Művészetek Magtára néven, Közép- és Kelet-Európa első természetművészeti központjaként nyitja meg kapuit a látogatók előtt 2011 nyarán. A közel 1500 m2-nyi területen egy közönségfogadó tér, állandó és időszakos kiállítások rendezésére alkalmas kiállítóterek, egy konferenciaterem, valamint a hosszabb programok résztvevőinek elhelyezésére szolgáló apartmanok kerültek kialakításra, a térség talán legnagyobb méretű közösségi terét hozva ezzel létre.
 
A Művészetek Magtára koncepciójának megfogalmazásakor az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság abból az alapfelvetésből indult ki, hogy a kivételes anyagi ráfordítással és minőségben megvalósuló, kiállítási funkciókra kialakított központban nem megszokott – néprajzi vagy folklorisztikus indíttatásból létrejövő, a múlt kissé muzeális megközelítését tükröző – kiállításokat akar szervezni, hanem egy jövőbe mutató, és ¬– amint azt elnevezése is sugallja – tevékenységének fókuszába a művészetet állító intézményt létrehozni. Fontos szempont volt az is, hogy az új központ működése kiegészítse és egyben gazdagítsa az ANPI által folytatott sokrétű környezet- és természetvédelmi, ökoturisztikai és oktatási tevékenységet. E szempontok figyelembevételével döntött úgy az ANPI, hogy a Művészetek Magtárát összekapcsolja egy viszonylag új, az utóbbi években azonban nemzetközileg is egyre erőteljesebben jelenlévő, a természet tiszteletéből kiinduló képzőművészeti tevékenységgel, a természetművészettel.
 
A természetművészet olyan izgalmas és átfogó területe a vizuális művészetnek, amely az erősödő ökológiai problémák okán nagyon aktuális és társadalmi értelemben is hasznos művészi kifejezés. A természetművészek az ember és a természet közti harmónia újrateremtésére törekednek. Az urbánus környezettől távol, általában a természetben hozzák létre alkotásaikat, az adott környezetben fellelhető természetes anyagokat, tárgyakat, energiaforrásokat használva az alkotásban.
Természetművészeti események egyre nagyobb számban kerülnek megrendezésre szerte a világon. Ezek helyszínei legtöbb esetben a természeti környezetben létrejött ún. természetművészeti központok, amelyek mára egy egyre gyarapodó nemzetközi hálózatot alkotnak. A Művészetek Magtára e központok egyike kíván lenni, amely művészeti alkotótérként helyet ad természetművészeti eseményeknek (alkotótáboroknak, szimpóziumoknak, előadásoknak), kiállítótérként bemutatja a programok során létrejött alkotásokat és a régióban elsőként létrehoz egy természetművészeti gyűjteményt. A természetművészeti programokhoz kapcsolódó és azokból kiinduló egyéb pedagógiai, turisztikai tudományos és kulturális programok révén a Művészetek Magtára a térség egyik kiemelkedő kulturális intézményévé válhat.
 
A Művészetek Magtárának nyitórendezvénye a MagtArt nemzetközi symposion, amelynek keretében megszületnek a Művészetek Magtára-gyűjtemény első darabjai. A programban résztvevő és alkotó művészek
 névsorának összeállításánál, az életkori és földrajzi arányosság megtartása mellett, lényeges szempont volt, hogy a lehetőségekhez képest e nem túl hosszú történettel rendelkező művészeti ág legnevesebb képviselői is meghívásra kerüljenek. A 2011. július 19. és augusztus 7. között Bódvaszilason megrendezésre kerülő eseményre sikerült a műfaj olyan „nagy klasszikusait” meghívni, mint az amerikai Alan Sonfist, a koreai Ko Seug-hyun, az iráni Ahmad Nadalian, a német Anke Mellin vagy a magyar Bukta Imre. Meghívást kaptak olyan szakmailag elismert, fiatalabb alkotók is, akiknek neve szintén jól cseng a művészeti szcénán, mint Liu Po-chun Tajvanból, Pál Péter Romániából és Erőss István Magyarországról. Mellettük jelen lesznek még a terület iránt érdeklődő, a hazai képzőművészeti mezőnyben már bizonyított fiatal művészek is: Balázs Péter (H), Pokorny Attila (RO), Szigeti Gábor Csongor (H), Takács Máté (H) és Tomas Gugyela (SL).
 
A program kiemelt partnere a Magyar Természetművészek Szövetsége.
 
A Művészetek Magtára első kiállítása 2011. augusztus 7-én 17.00 órakor nyílik Bódvaszilason. Az új intézményt 2011. augusztus 17-én avatja fel ünnepélyes keretek között Dr. Illés Zoltán a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkár – a program fővédnöke.
 
További információ a Művészetek Magtára projektről:
 
Kelemen Tímea
pályázati projekt koordinátor, ANPI
Tel: +36 48 506 000, Fax: +36 48 506 000
Mobil: +36 30 370 13 33
 
További információ a Művészetek Magtára nyitórendezvényéről:
 
Erőss István
Magyar Természetművészek Szövetsége
Mobil: +36 70 222 27 49
 
Balázs Péter
Magyar Természetművészek Szövetsége
Mobil: +36 30 376 82 62
 
 
 
 
 
 
   
 
2011.07.19.
©2005 A KvVM
Természetvédelmi Hivatala
neosoft&design
PageRank Kereső optimalizálás