magyar english
Helyszín
Megye:
Település:
Időpont:
Időtartam:
Ingyenes:
Típus:
Kulcsszó:
A fenti szempontok közül legalább egy megadása kötelező.
Természetvédelmi Őrszolgálat
 Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata
 
 
Polgári természetőr jelvény
Facebook

Az Aggteleki Nemzeti Park a Facebookon!

 
Natura 2000 területek fenntartási tervei

  NATURA 2000 TERÜLETEK FENNTARTÁSI TERVEI
 
A pályázatot támogatta:






 
Natura2000 bejelentő lap
Gazdálkodók figyelmébe!
 
A Natura2000 területek esetén  kaszálás tervezett időpontját a tevékenység megkezdése előtt legalább 5 munkanappal korábban be kell jelenteni az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságnál:
 
 
 
Közadatkereső
Kérdőív
Melyik legszebb látogatható barlang az Aggteleki Nemzeti Parkban?
Baradla-barlang
Vass Imre-barlang
Meteor-barlang
Rákóczi-barlang
Béke-barlang
Kossuth-barlang
Nem tudom, még nem láttam mindegyiket...
Valószínűleg mérgezés miatt elpusztult egy szirti sas pár Zemplénben
 
A fészkelő szirti sas állományt érte nagy veszetség a közelmúltban. A Zemplénben, Baskó település határában jeleztek elpusztult szirti sast az ANPI Természetvédelmi Őrszolgálatának. A bejelentés ellenőrzése során megállapítást nyert hogy -valószínűleg mérgezés következtében- elpusztult egy pár szirti sas - ami hazai költőpárok 25 %-a...
   
 
Két szirti sast (Aquila chrysaetos) és egy egerészölyvet (Buteo buteo) találtak elpusztulva 2012. április 5-én délután Baskó település határában a Zemplénben.

A szirti sas pár (bal oldalon a gyűrűs tojó)

 

Az elpusztult szirt sas pár

 

Egy elpusztul szirti sasról és egy egerészölyvről érkezett lakossági bejelentés az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatához. A bejelentés alapján azonnal felmerült a gyanú hogy mérgezés lehet az oka a madarak elhullásának. Tekintettel arra hogy a fokozottan védett szirti sas elpusztítása természetkárosítás bűncselekményét valósítja meg, így a helyszínre már a Szerencsi Rendőrkapitányság járőrével érkeztek ki a természetvédelmi őrök, valamint Magyar Madártani Egyesület bevont szakembere.

 

A megtalálás helyén (Fotó: Lontay L)

 

A helyszínen valóban ott voltak az elpusztult madarak. A szirti sas egy 3 éves tojó volt, amelyet Szlovákiában gyűrűztek meg korábban. Tekintettel arra, hogy a közelükben egy szintén elpusztult róka is volt, így beigazolódni látszott a mérgezés gyanúja. A területet tüzetesebben átvizsgálva sikerült megtalálni a természetvédelmi őröknek egy másik szirti sast is, ezúttal egy hím példányt. Így nyilvánvalóvá vált hogy a térségben számon tartott pár pusztult el, -minden bizonnyal- mérgezés következtében, ami súlyos veszteség a 4 költőpárra tehető hazai állományban.

 

A hím

 

A történetnek ezzel nem lett vége, mivel másnap a természetvédelmi őrök ellenőrizték a sas pár feltételezett fészkét, amelyben ilyenkor - a költési időszak kezdetén - már tojások vannak általában. Sajnos itt sem tévedtek, a fészekben egy feltört tojást találtak, ami valamilyen állatnak táplálékként szolgált a napokban.  A szülők pusztulása nyilván megpecsételte a leendő fióka sorsát is, a védtelenül maradt tojás gyorsan a táplálék lánc része lett. Bár a kikelt fiókáknak csak egy része éri meg a szaporodáshoz szükséges kort, ez újabb veszteségként számolható.

 

 

A szirti sas tojás maradvány a fészekben (Fotó:  Serfőző J. MME)

Az elpusztult védett madarak begyűjtésre kerültek az elhullás pontos okának meghatározására. Ennek során az első eredmény már rendelkezésre áll. A Fővárosi Állat és Növénykertben elvégzett röntgenvizsgálat alapján kizárható hogy az elhullás oka valamilyen fizikai okra vezethető vissza. (sérülés, törés stb.). A röntgenkép a gyűrűs tojó madár esetében egy mikrochipet is kimutatott.  Így rövidesen már tudni fogjuk honnan érkezett a Zemplén-hegységbe a madár.

 

A nőstény 

A következő vizsgálat a toxikológia, amely választ adhat arra, hogy milyen mérgező anyag csökkentette negyedével a magyarországi szirti sasok számát.

Az ügyben a Szerencsi Rendőrkapitányság természetkárosítás bűncselekménye miatt eljárást indított. 

Ez a szirti sas pusztulás példátlan a hazai mérgezések sorában. Az elmúlt 10 évben egy esetben egy példány szirti sas elhullást regisztráltak, az amúgy ismételten egyre gyakoribb mérgezéses esetek között.

Részletesen az adatforrás MME honlapján lehet tájékozódni  ITT >>>

A szirti sas ritka Európában is, illetve az költő sasfajaink között is.  Magyarországon csak a Zemplénben fészkel. Korábban sok évig nem volt ismert költése. Kóborló példányai az egész ország területén előfordulhatnak. (Az Aggteleki Nemzeti Parkban is rendszeresen szem elé kerül.) Fokozottan védett faj, pénzben kifejezett értéke 500.000 Ft.

Általában két tojást rak, de ebből kikelt fiókák közül az esetek többségében csak az egyik éri meg a felnőtt kort. (Részletesebben ITT >>>)

 

Még a kisebb hím példány mellett is eltörpül az egerészölyv

   
 
2012.04.07.
©2005 A KvVM
Természetvédelmi Hivatala
neosoft&design
PageRank Kereső optimalizálás