A Domicai-barlang
A Domicai barlang egy kb. 25 km hosszúságú barlangrendszer része, melynek magyarországi folytatása az aggteleki Baradla barlang. Ezt a cseppkőbarlangot az ősember barlangjaként is szokás emlegetni, hiszen már az i. e. negyedik és ötödik évezredben lakott volt. A barlangot Ján Majko fedezte föl 1926-ban. Földalatti termeinek találó elnevezései (Misztériumok-terme, Indiai pagodák-terme vagy Római-fürdő) rendkívüli látványosságokat sejtetnek. A barlang látogatói számára páratlan élményeket tartogat a földalatti Stix folyócskán tett csónaktúra.
A Gombaszögi-barlang
A Gombaszögi Cseppkőbarlang mikroklímájának rendkívül jótékony gyógyászati hatásai vannak. Az 1955-ben a látogatók számára is megynyitott barlangot 1951-ben Herényi L. és Rozloník V. rozsnyói barlangászok és társaik fedezték föl. A barlang páratlanul gazdag cseppkődíszei közül talán a leglátványosabbak a 2 - 3 méter hosszúságot is elérő 2 - 3 mm vastagságú mészkő csövecskék.
Szilicei jégbarlang
A Szilicei barlangszakadék Rozsnyótól (Roňava) 17 km-re, a Szilicei-fennsíkon fekszik. A nem látogatható szakadékos barlang bejárata, egész éven át megmaradó jégdísze miatt érdemel figyelmet. Az eljegesedés idejét 2000 évre becsülik. A bejárathoz kiépített lépcsőn juthatnak le a turisták. A barlang Szilice (Silica) községből, a parkolóból induló kijelölt turistaúton közelíthető meg.
Az Ochtinai (Mártonháza) aragonit barlang
A barlang a Hrádok hegy északi lejtőjén található, védett nemzeti természeti kincsünk. Az Ochtinai barlangot 1954-ben kutató aknát mélyítő bányászok fedezték föl, véletlenül. Leglátványosabb részei a Márvány- és a Tejút terem, valamint az Aragonit Szív. A világon egyedülálló barlang falait a gravitáció törvényére fittyet hányó, mesés alakzatok rózsák, szerteágazó spirálok, és fűcsomószerű képződmények borítják.
A Jászói-barlang
Ez az őskorban lakott, fontos régészeti és őslénytani lelőhelyként is számon tartott barlang már a középkorban széles körben ismert volt. A közeli Jászói apátság szerzetesei 1846-ban tették látogathatóvá a barlangot. A Jászói barlang elsősorban monumentalitásukban különleges cseppkőképződményei a természet hatalmas erejét juttatják eszünkbe.
Dobsinai-jégbarlang
A világon egyedülálló Dobsinai Jégbarlang Európa egyik legismertebb barlangja. A Szlovák Paradicsom Nemzeti Park területén található Dobsina (Dobiná) és Poprád (Poprad) között, 36 km-re Rozsnyótól. Az eljegesedés jellege szempontjából a világ legjelentősebb jégbarlangjai közé tartozik. Jégpadlók, jégzuhatagok, jégoszlopok és jégsztalgmitok nyújtanak felejthetetlen élményt az idelátogatóknak. A barlangot 1870-ben fedezték fel, a nyilvánosság számára 1871-ben nyitották meg. Elektromos világítását a világon az elsők között 1887-ben építették ki. A bejárathoz egy 470 m hosszú tanösvény vezet.
Buzgó-barlang
Szlovákia egyik legszebb Rozsnyó közelében, Várhosszúréten (Krásnohorská Dlhá Lúka) található. Rozsnyói barlangászok fedezték fel 1964-ben. A klasszikus cseppkő díszítésen kívül a barlangban különböző excentrikus formák találhatók. Legérdekesebbek közülük a karfiol alakú formák, melyek más ismert barlangban nem találhatóak. A földalatti világ különleges szépségeit tapasztalt barlangász-túravezetők segítségével fedezhetik fel az érdeklődők. A látogatáshoz barlangász felszerelést biztosítunk. A túra a Rozsnyói barlangászok cseppkövéhez, egy 32,6 m magas oszlophoz vezet. A 450 m hosszú szakaszon fából készült hidak vannak, melyek a földalatti patak fölött vezetnek. A látogatók kötélhíd segítségével két földalatti tó felett haladnak el. A kötélhidakon a közlekedés nem nehéz és felejthetetlen élményt kínál. A barlang 1100 m hosszú.
|