Ugrás az IRF honlapjára >>>
Mi is a Ranger Világnap?
A Nemzetközi Ranger Szövetséget (IRF) a világ védett területeinek őrzését biztosító természetvédelmi őrök (rangerek) munkájának segítésére alakult szervezet, melynek több mint 50 tagországa van jelenleg. Az IRF 2006-os Skóciai Világkongresszusán a küldöttek úgy döntöttek, hogy 2007-től kezdődően július 31-ét, az IRF alapításának évfordulóját (1992. júlis 31.) a világ természetvédelmi őreinek napjává nyilvánítják. Az első természetvédelmi őr világnap így éppen az IRF alapításának 15. évfordulójára esik. A Ranger Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet azokra az emberekre, akik a világ különböző tájain, a világ természeti értékeinek megőrzését végzik sokszor igen nehéz körülmények között.
Az IRF 3. Világkongresszusa 2000-ben, Kruger Nemzeti Park
(Dél-Afrikai Köztársaság)
Egy kis "ranger" történelem...
Nemzeti Parkok világa
1872-ben az Amerikai Egyesül Államokban került kijelölésre a világ első állami alapítású nemzeti parkja, Yellowstone Nemzeti Park. A Yellowstone Nemzeti Parkban alkalmaztak először olyan embereket akiknek feladata kifejezetten az ott találhatóm természetvédelmi értékek védelme volt.
A Yellowstone alapítása óta több mint 100 000 olyan védett terület alakítottak ki a világban amelyek megfelelnek az IUCN kritériumainak. Ezek a Föld területének 10 %-át foglalják magukban, és mentik át a jövő számára a természeti és kulturális értékeket. Ennek a tevékenységnek a frontvonálában dolgoznak a rangerek, azaz a természetvédelmi őrök.
Rangerek világa
Az angol "ranger" szó a XIV.-i angliai királyi erdőket orvvadászoktól őrző őrök tükre. Manapság a "ranger" vagyis természetvédelmi őr kulcsereje az értékek megőrzésének, feladata a világ védett területeinek védelme. Legyen az rendészeti, hatósági feladat, környezeti nevelés, közösségi kapcsolatok építése, tűzoltás, kutatás és mentés, és sok más egyéb út a védett terültekért és azok látogatóiért.
Az első "rangerek", a Yellowstone értékeit kezdetekben őrző katonák, a First United States Cavalry (Egyesült Államok Hadseregének lovasságának) tagjai voltak, akiket a park területén fosztogató vadorzók és szuvenír vadászok megfékezésére kértek segítségül, és végezték a Yellowstone őrzését több több mint 30 éven keresztül. Ennek a múltnak az emlékét őrzi a U.S.A. National Park Service (www.nps.gov) rangereinek jellegzetes kalapja.
A rangerek (természetvédelmi őrök) a világ nemzeti parkjaiban igen különböző feltételek mellett dolgoznak sokszor életveszélyes helyzetekben. Az IRF tagországaiban 2003-2006 között 53 ranger vesztette életét szolgálat közben. A valós szám ennél lényegesen magasabb lehet, hiszen ezek csak tagországokban ismertté vált eseteket foglalja magában.
A rangerek igen különböző feladatokat látnak el a védett területeken, annak jellegétől, nagyságától, látogtottságánal függően. Őrzik, védik a területet, részt vesznek a kutatásokban, vezetik a látogatókat, vannak terepi tűzoltók, kutató-mentő feladatokat ellátók is. Elsősorban az afrikai országokban ahol nem ritkák fegyveres konfliktusok sem, az orvadászokkal szemben fellépő rangerek gyakorlatilag katonai feladatokat végeznek a rájuk bízott értékek védemében.
"Ha ösvényt kell vágni, küldj egy rangert; ha az állatok botladoznak a hóban, küldj egy rangert; ha egy medve van a hotelben, küldj egy rangert; ha tűz fenyegeti az erdőt, küldj a rangert; és ha valakinek szüksége van mentésre, küldj egy rangert."
(Steven T. Mather, az U.S. National Park Service első igazgatója - 1916)
Területet felügyelő rangerek a Kruger Nemzeti Park egyik kilátóhelyén
A rangerek munkáját örökíti meg egy dokumentum film, The Thin Green Line (A Vékony Zöld Vonal) címmel, amelynek sajátos premierje 2007. július 31-én volt, a világ különböző pontjain egyidőben. Az interneten megszervezett bemutató 50 ország mintegy 500 helyszínén történt. A film bevétele teljes egészében a frontvonalban dolgozó rangerek támogatására kerül felhasználásra.
Ugrás a The Thin Green Line honlapjára >>>
A filmet Sean Willmore, az ausztráliai Victoria állam lévő Warringine Park egy rangere készítette, 6 kontinens 19 országában. Bemutatva az ott dolgozó hivatásos rangerek életét, történetét, munkájukkal kapcsolatos kihívásait.
Magyarország "rangerei" - a Természetvédelmi Őrszolgálat
Hazánkban mintegy 30 éve működik a természeti értékek védelmére létrehozott szervezet, a Nemzeti Park Igazgatósáűgok keretein belül működő Természetvédelmi Őrszolgálat.Tevékenységük a Nemzeti Park Igazgatóságok működési területén az egész országra kiterjed, létszámuk 280 fő.
Egy őrre jelenleg átlagosan 46 500 hektár, azaz 465 négyzetkilométernyi terület és 190 régészeti lelőhely jut (2005 óta a lelőhelyek és a leletek védelme is az őrök feladata). Az ország "lefedettsége" így meglehetősen hézagos: összehasonlító külföldi adatok alapján 1000-3000 hektár védelmét láthatja el hatékonyan egy megfelelően felszerelt és intézkedési jogosítványokkal is felruházott természetvédelmi őr, nálunk viszont optimális esetben is tizenötször ekkora területtel kell megbirkózniuk. (http://nol.hu/cikk/457786)
|