F e l h í v á s
AGGTELEKI NEMZETI PARKI TERMÉK VÉDJEGY
kérelmezésére
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság védjegyet kíván adományozni azoknak a jellegzetes helyi erdei gyümölcs és gomba, illetve kerti gyümölcs alapanyagokból készült feldolgozott termékeknek, amelyek a nemzeti park területén készülnek, és előállításuk a természettel összhangban történik; valamint azon komplex szolgáltatásoknak, melyek falusi turizmus szálláshelyet és ökoturisztikai programokat, és/vagy falusi vendégasztal szolgáltatást biztosítanak.
A védjegy célja:
A védjegy adományozás elsődleges célja a védett természetvédelmi területen működő gazdálkodók, szolgáltatók társadalmi megítélésének javítása, a környezettudatosság növelése, a térségi, természetvédelmi, vidékfejlesztési és gazdasági együttműködések erősítése, a vállalkozások piaci lehetőségeinek bővítése.
A védjegy használatával szeretnénk hozzájárulni a helyi készítésű élelmiszerek fogyasztási kultúrájának emeléséhez, a természettel harmonikus gazdálkodás, termék előállítás és szolgáltatás ösztönzéséhez, valamint a helyi termékek, szolgáltatások piacra jutásának elősegítéséhez.
A későbbiekben szeretnénk bővíteni a nemzeti parki termék védjegy termékkörét és területi hatályát.
Pályázati csomag:
A kérelem formanyomtatványa, valamint a pályázati feltételeket, a bírálat szempontjait és a használat feltételeit tartalmazó dokumentum beszerezhető az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságon (Jósvafő, Tengerszem oldal 1.), illetve letölthető itt:
Felhívás (pdf) >>>
Pályázati feltételek (pdf) >>>
Védjegyhasználati kérelem (pdf) >>>
Védjegyhasználati kérelem (doc) >>>
A kérelmet egy példányban, egy termékmintával együtt postai úton vagy személyesen az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósághoz kell eljuttatni.
Határidő: 2013. április 30.
A védjegyhasználati kérelmek elbírálását, a benyújtott termékek értékelését Nemzeti Parki Tanúsítványi Bizottság végzi. A bizottság három főből áll, elnöke a nemzeti park igazgatóság igazgatója.
További információ:
Bacsó Zsolt (Tel.: 48/506-000, 30/415-5067, Email:bacso.anpi@gmail.com)
|